Peitsiga töötamine

Vahetult enne peitsimist tuleb puitpind põhjalikult ja ühtlase kvaliteediga lihvida ning seejärel pind tolmust puhastada. Puitu on soovitatav lihvida esmalt piki- ja seejärel ristikiudu. Töödeldud pind peab olema puhas, sest määrdunud pinnal ei imendu peits ühtlaselt ja peitsitud pind võib jääda ilmetu.

Peitsi toon

Kuna peits on läbipaistev materjal, mõjutavad peitsitud pinna tooni järgmised tegurid:
  • aluspind – sama peits võib näiteks tamme ja kase puhul anda väga erineva tulemuse, seda eriti heledate toonide puhul;
  • lihvimistehnoloogia – lihvimine mõjutab nii peitsitud pinna visuaalset kvaliteeti kui ka seda, kuidas puitpind peitsi imab;
  • pealekantava peitsi kogus – mida rohkem peitsi peale kanda, seda tumedam toon jääb;
  • peitsimistehnoloogia – pealekandmise viisist sõltub eelkõige pealekantava peitsi kogus; 
  • kõige rohkem kantakse peitsi ühele pinnaühikule üldjuhul sissekastmisega ja vihmutamisega;
  • peitsile pealekantav viimistlusmaterjal – lahustibaasilised lakid jätavad pinna võrreldes vesialuselistega kollakamaks ning tumedate pindade puhul võib palju täiteaineid sisaldav lakk muuta pinna „häguseks”;

Selleks et kliendi ja peitsi kasutaja vahel ei tekiks lahkarvamusi tooni suhtes, tuleb toon esmalt kliendiga etaloni järgi kooskõlastada. Etaloniks tuleks võtta peitsi kasutaja tehtud näidis, mis annab kõige tõepärasema ettekujutuse lõpptulemusest. Abiks on peitsikaardid arvutiekraanil, trükimaterjalil ja isegi puitpinnal. Oluline on kontrollida peitsitooni ka töö käigus. Näiteks kui uue pakendi kasutuselevõtul on jäänud peits korralikult segamata, võib tekkida toonierinevus. Samuti tuleb peitsitooni kontrollida tehnoloogiliste parameetrite (pealekandmismeetodi, etteandekiiruse, pihustusdüüsi, pihustusrõhu jne) muutumisel.

 

NB! Ekraanil kujutatud toonid on tehnilistel põhjustel näitlikustavad. Soovitud tulemuse saamiseks soovitame enne tööde alustamist teha proovipeitsimine. Proovipeitsimiseks pakume tööstustarbijatele, disaineritele ja arhitektidele tasuta 0.25-liitriseid peitsinäidiseid.

 

Alljärgnev tabel RAL-toonidega aitab saada ettekujutust, kuidas teie ekraan skannitud toone edastab, ning võimaldab vajaduse korral ekraani seadistada.

 

     RAL 1000      RAL 1002      RAL 1003      RAL 1037      RAL 2008      RAL 2012      RAL 3002      RAL 5007

 

     RAL 6016      RAL 6018      RAL 6019       RAL 8004      RAL 8012       RAL 8015       RAL 9002       RAL 9005